KC Moravia otevírá freeshop DejBer
Aktuálně

KC Moravia otevírá freeshop DejBer

18.1.2021

Komunitní centrum Moravia otevírá v prosinci ve svých prostorách nový freeshop DejBer

Je to obchod zdarma, jehož smyslem je podpora opakovaného použití běžného (především drobného) vybavení domácnosti, dílny, kanceláře apod. V menší míře je možné tady najít nábytek, spotřebiče nebo oblečení.

JAK NOVÝ FREESHOP FUNGUJE

Freeshop funguje obousměrně. Na jedné straně je určený lidem, kteří mohou zboží přinést a nabídnout jej k dalšímu použití. Sami už ho tedy nepotřebují, překáží jim nebo se stěhují, ale nechtějí ho vyhazovat. Na druhé straně slouží těm, jež z nějakého důvodu (ekologického, finančního, životního stylu apod.) nechtějí kupovat nové věci a mohou tak znovu vdechnout užitek těm z DejBer. Třeba těm právě od Vás.

NĚKDO PŘINESE, NĚKDO ODNESE

Typickým zákazníkem, který něco přináší, je dospělý člověk, co dělá doma pořádek nebo se stěhuje. Ten, kdo si věci odnáší, může pak být například student, který si zařizuje pokoj, nebo začínající rodina s dětmi, senioři, klienti sociálních služeb apod.

PROVOZ FREESHOPU

Pro obchod je určený prostor skladu v přízemí Komunitního centra Moravia v Třebíči s plochou asi 25 m2. Provozní doba je v PES 1-4 od 16 do 17 hodin každou středu odpoledne. O chod DejBer se už teď starají především dobrovolníci a jejich úkolem je mimo jiné vstupní a výstupní koordinace zboží. Znamená to, že budou hlídat, aby do Freeshopu přicházely fungující věci a nikoli haraburdí z velkých pozůstalostí, rozbité a špinavé vybavení, krabice s neurčitým obsahem apod.

„Zpočátku budeme DejBer provozovat systémem "něco za něco". Tedy odnést si můžete něco v případě, že něco i přinesete. Podobně fungují např. knihobudky (i ta naše v komunitku) a tím si zajišťují stálou nabídku." vysvětluje Ondřej Ferdan, vedoucí KC Moravia. „Očekáváme budoucí spolupráci se sociálními službami v Třebíči, komunitou obyvatel, technickými službami a dalšími organizacemi, které projeví zájem. Máme profil na Instagramu @dejbertrebic a přes něj budeme komunikovat a informovat. Samozřejmě jsme připraveni jednat i osobně." doplňuje Ferdan.

Co je možné přinést?
Vše čisté, funkční a v dobrém stavu (nejsme sběrný dvůr)!

Kuchyně

sety, hrnky, talíře, ruční náčiní, nádoby, hrnce, pomůcky na vaření a pečení, kuchyňské přístroje a spotřebiče (mixer, vařič, kávovar apod.),

Kancelář a škola

šanony, pořadače, psací potřeby, pomůcky pro školáky, školní batohy, učebnice,

Domácnost

ručníky, židličky, stojany, ramínka, koberečky, malé stolky, rámy, lampy, sušák, věci pro úklid, výjimečně větší spotřebiče (pračka, sporák atp.),

Dílna

nářadí, drobný materiál (vruty, hmoždinka, apod.), vybavení dílny, nástroje (elektrické) atp.,

Pro rodinu

autosedačky, hračky pro děti (kompletní, ne plyšáky), pomůcky pro děti (chodítka, židličky, přebalováky apod.), ochranné pomůcky pro sport, vybavení pro sport,

Ostatní

Veškeré praktické předměty, nevhodné dárky, neuvedené vychytávky pro život v parametru "funkční a drobné".

KONTAKT

Ondřej Ferdan - vedoucí Komunitního centra Moravia, e-mail: ferdan@stred.info, mobil: +420 775 725 600