Aktuálně

RESPIT NENÍ HLÍDÁNÍ - Rozhovor o respitních pobytech

29.9.2021

Bc. Zuzana Voborná Rovenská, DiS. pracuje již 7 let jako sociální pracovnice programu Náhradní rodinná péče. Společně se svými kolegyněmi doprovází pěstouny v jejich nelehkém úkolu, péči o svěřené děti. Jednou z forem pomoci pěstounům jsou respitní pobyty.

 

PRO KOHO JSOU RESPITNÍ POBYTY URČENY?

Respitní, nebo-li odlehčovací, pobyty jsou určeny pro děti v pěstounské péči. Děti vyrůstající v pěstounských rodinách jsou často výchovně náročné a mají své specifické potřeby. Trpí psychickými či emočními problémy, pomočováním, zvýšenou agresivitou, sebepoškozováním. Některým je potřeba podávat léky či pomoct se sebeobsluhou. Je to ovlivněno tím, čím si v životě prošly, jaký život vedla biologická matka v době těhotenství i po porodu. Na respitních pobytech mají děti zajištěnou profesionální péči a individuální přístup.

 

JAK DLOUHO RESPITNÍ POBYT TRVÁ?

Délka pobytů je různá. Nabízíme primárně víkendové pobyty, ale délku je možné přizpůsobit potřebám osob pečujících. Pro pěstouny, se kterými máme dohodu, jsme například uskutečnili třídenní pobyt během podzimních prázdnin. Pořádáme i jednodenní akce. Ve spolupráci s ostatními službami naší organizace realizujeme letní tábory, které pěstouni využívají jako další z forem respitní péče. O svěřené děti se staráme i v době účasti pěstounů na povinném vzdělávání. 

 

JAKÉ JSOU DĚTI V PĚSTOUNSKÉ PÉČI?

Většina dětí v pěstounské péči ve svém životě prožila traumatizující události. Mají odlišné potřeby, různé psychiatrické diagnózy. Z těchto a mnoha dalších důvodů je nutné vědět, co by mohlo spustit krizovou situaci. Přijímáme je takové, jaké jsou, nesoudíme je, nehodnotíme.

 

V ČEM SE LIŠÍ RESPITNÍ POBYT OD BĚŽNÉHO TÁBORA?

Před konáním pobytu vedoucí projdou seznam dětí a dle složení program a jednotlivé aktivity „šijí“ na míru. Den musí mít pevný režim, který je pro celou skupinu bezpečný. Pro co největší zjednodušení využíváme vizualizace a piktogramy. Máme vyvěšený režim dne, průběh reflexe, jídelníček. Děti tedy vždy předem ví, co se bude dít. V rámci přípravy se zaměřujeme na možné krizové situace a jejich řešení. Na pobyty jezdí vyšší počet pracovníků, abychom mohli měnit program dle aktuálního stavu energie a rozpoložení dětí a věnovat individuální pozornost těm, kteří to zrovna potřebují.

 

JAK KONKRÉTNĚ PRACUJETE VE SKUPINĚ?

Na jednom z posledních pobytů jsme měli holčičku, která zažila trauma v raném věku a vzhledem k jejímu specifickému chování není přijímaná ve škole ani v kroužcích. Na začátku pobytu ostatní děti kopala a pokřikovala na ně, měla problém s dodržováním pravidel a svým chováním narušovala společné aktivity. V rámci reflexe dne si na ni ostatní děti stěžovaly, hovořily pořád dokola o stejných věcech, které jim vadily. Klíčová pracovnice situaci s dívkou individuálně rozebírala. Třetí večer došlo ke zvratu. Po proběhnutých stížnostech se na mě dívka obrátila a nadšeně řekla: „Ono to dnes nebylo o mě!“. Došlo ke změně jejího chování, skupina ji přijala a dokonce si mezi dětmi našla kamarády. Často totiž stačí jedno dítě, které dokáže svým specifickým chováním rozložit celou skupinu.

 

VYUŽÍVAJÍ OSOBY PEČUJÍCÍ RESPITNÍ PÉČI?

Ano. Pěstouni mají podle zákona právo na poskytnutí pomoci se zajištěním celodenní péče o svěřené děti. V době, kdy je o svěřené dítě postaráno, mají osoby pečující prostor k odpočinku a načerpání energie, či vyřízení osobních věcí. Rodiny, které doprovázím, tuto službu využívají v rozsahu cca 14 dnů ročně, především přes letní prázdniny.

 

JAKÉ TRENDY TEDY V POSKYTOVÁNÍ RESPITNÍ PÉČE POZORUJETE?

Hovořit o trendech v době, kdy byly všechny činnosti utlumeny mimořádnými opatřeními spojenými s pandemií COVID 19 není lehké. Ale v poslední době začali pěstouni respitů využívat více. Je to podle mě tím, že děti, o které pečují, jsou starší. Většina z nich je v období puberty a mají problém ve vzájemné komunikaci. Ukazují se mezigenerační problémy. Dále se setkáváme s tím, že děti z náhradních rodin díky svým specifikům nezapadnou do běžného kolektivu. Na respitním pobytu ale většinou pocítí přijetí skupiny. Ze svých dlouholetých zkušeností mohu říct, že pro nás není hlavním cílem, aby respitní pobyt zahrnoval nejnovější trendy, ale aby každé dítě odjíždělo spokojené a chtělo s námi jet i příště.

 

Posláním programu Náhradní rodinná péče je podporovat, doprovázet a vzdělávat pěstounské rodiny, od příchodu dítěte až po jeho zletilost. Posilujeme náhradní rodiče ve výchovných dovednostech, v řešení náročných situací v soužití se svěřenými dětmi. Nabízíme asistenci v kontaktu svěřených dětí s biologickou rodinou, povinné vzdělávání pěstounů a spolupracujeme se sociálními odbory, školami a dalšími institucemi v zájmu našich klientů.